Prácheňsko
 zájmové sdružení právnických osob

Úvod | Možnost koupání | Sportovní areály | Zimní nabídka

Sportovní a volnočasové areály a koupání

Můžete u nás sportovat a zároveň relaxovat, je jen na Vás, zda přijedete na jaře, v létě, na podzim nebo v zimě.

Po celý rok nabízí možnost koupání, vodní hrátky pro děti, wellness služby, saunový svět, ale i například umělou horolezeckou stěnu Aquapark Horažďovice. V hezkém počasí láká ke koupání v sice chladné, ale průzračně čisté vodě řeka Otava. Kvalitní koupání nabízí v letních měsících areál venkovního koupaliště v Žihobcích. Je zde možnost ubytování v chatkách a v areálu nechybí ani hygienické zařízení, fotbalové a volejbalové hřiště, tenisový kurt a občerstvení. Zázemí pro sportovní vyžití registrovaných i rekreačních sportovců nabízejí i další sportovní areály v Horažďovicích, Kasejovicích, Chanovicích, Nalžovských Horách, Pačejově, Svéradicích, Žichovicích, Rabí nebo Nezamyslicích. Tenisové kurty nebo víceúčelové sportoviště s umělým povrchem se dnes nachází v řadě dalších obcí Prácheňska, vč. těch menších.

Jezdecký sport je zastoupen v arálu Dvora Krutěnice nedaleko Ústalče. Dvůr kromě hotelu disponuje nejmodernější jezdeckou halou a širokou možností venkovních aktivit. Jezdecká stáj Dvůr Krutěnice je pořadatelem několika Hobby závodů. Každoročně na začátku jara v Krutěnicích sezonu otevírá Oblastní přehlídka plemenných hřebců.

Nabídka zimních sportů a rekreačních aktivit je v region omezená a soustřeďuje se jen v šumavské části území. Skiareál v Nezdicích na Šumavě rozkládající se na úpatí kopce Ždánova nabízí svým návštěvníkům tři sjezdovky lehké až střední obtížnosti. Funguje zde večerní lyžování. Vedle nástupní stanice vleku je bufet s vytápěnou místností pro 35 osob a venkovní sezení. O víkendech je zde možnost i lyžařské a snowboardové školy. Zasahují sem i některé strojově udržované běžecké tratě. Z Kašperskohorska sem zasahuje lyžařská trasa Kašperské Hory – Nicov – Javorník – Vacov. Převážně se jedná o trasy kolem hory Ždánov a okruhy na Pohorsku.
Možnost koupání

Aquapark Horažďovice

Aquapark v Horažďovicích zahájil provoz v říjnu 2000. Návštěvníkům nabízí: tobogán dlouhý 62 m, dětský bazének se 2 skluzavkami, masážními tryskami pro děti a vodní mochomůrkou, perličkovou lázeň, divokou řeku a kulový vodotrysk, protiproud a vzduchový rošt, chrlič vody, vodní hřib, vodní a vzduchová lůžka s masážními tryskami a saunový svět. Dále je zde fitcentrum a horolezecká stěna. Občerstvení zajišťuje restaurace, která nabízí různé druhy minutkových jídel, salátů, pití a lze ji navštívit i v plavkách z bazénové haly.

www.bazen.horazdovice.cz

Koupaliště Žihobce

Areál venkovního koupaliště se nachází v blízkosti obce Žihobce. Je zde možnost ubytování v chatkách. K dispozici je dětský bazén o velikosti 15 x 12 m a bazén pro plavce 50 x 25 m. Bazény jsou betonové, plochy k opalování travnaté, pravidelně udržované. V areálu je také hygienické zařízení, sportovní areál s fotbalovým a volejbalovým hřištěm, tenisový kurt a občerstvení.
www.tj.zihobce.eu/rekreace_a_ubytovani.html

Koupací místa

Koupací místo Budětice

Koupaliště s betonovým dnem a travnatým břehem.

Koupací místo Nezamyslice

Zdejší koupaliště se nachází ve sportovním areálu spolu s fotbalovým hřištěm, tenisovým kurtem a hřištěm na nohejbal či volejbal.


Koupací místo Nezdice na Šumavě

Koupaliště s betonovým dnem a travnatým břehem.

Koupací místo Soběšice

Uměle vytvořená nádrž s vydlážděným břehem.

Koupací místo Vlkonice

Vlkonice (Budětice) – koupaliště s betonovým dnem a travnatým břehem.

Koupací místo Žichovice

Koupaliště na řece s kamenitým dnem a travnatým břehem.
Sportovní areály

Jezdecký areál Dvůr Krutěnice

Dvůr Krutěnice je zrekonstruovaný poplužní dvůr. Součástí poplužního dvora byly hospodářské budovy a tzv. kmetcí (neboli selské) grunty (dvory) s rustikálními (selskými) pozemky. Vlastní personál v čele s šafářem byl na poplužním dvoru minimální, neboť část práce zastali poddaní v rámci svých robotních povinností a námezdní pracovníci. Také dobytek se často v poplužních dvorech až do zrušení roboty v roce 1848 nechoval, neboť držitel poddanského gruntu měl povinnost robotovat jistý počet dní buď sám nebo s vlastním potahem

Dvůr Krutěnice patřil rodině Mullerových. V roce 2002 jej koupila společnost Agromap, kde jednatelkou je Ing. Libuše Poskočilová, která celý areál dnes vede. Celý dvůr byl zrekostruhován až do současné podoby hotelového areálu s nejmodernější jezdeckou halou a širokou možností venkovních aktivit. Jezdecká stáj Dvůr Krutěnice je registrována u ČJF a sama je pořadatelem několika Hobby závodů. Několik jezdců ji reprezentuje i na závodech mimo areál. Každoročně na začátku jara v Krutěnicích sezonu otevírá Oblastní přehlídka plemenných hřebců, pořádaná Svazem chovatelů koní - Západní čechy.


www.dvurkrutenice.cz

Sportoviště Kasejovice

Sportovní areál lze využít při provozování 11 druhů sportů. Hřiště má v užívání TJ Sokol Kasejovice. Je zde k dispozici víceúčelové hřiště a hokejbalové hřiště.

www.kasejovice.cz/cs/casti-obcanska-vybavenost/kasejovice-obcanska-vybavenost/R17-A1125/

Sportovní areál Chanovice

Sportovní areál je situován u lesa, kde je možná napojit se na cca 10 km lesních cest. Proto je areál vhodný pro sportovní soustředění, školy v přírodě a ubytování skupin i jednotlivců. V areálu se nachází travnaté tréninkové hřiště, travnaté zápasové hřiště, antukový tenisový kurt, asfaltové hřiště, sportovní hala a ubytovací zařízení. Ubytovací zařízení disponuje 28 lůžky s pokoji po osmi, čtyřech, dvou a jednom lůžku. Zařízení nabízí Wi-Fi připojení, satelitní příjem několika sportovních programů, kompletní vybavení kuchyňky – lednici, sporák, mikrovlnnou troubu a myčku na nádobí. V ubytovně jsou nově vyměněny zdravotní matrace, ložní prádlo, deky a povlečení. V blízkém okolí lze nalézt obchod s provozem i o víkendech a restauraci s možností stravování. Pro větší skupiny lze zajistit snídaně i plnou penzi.

www.fotbal-chanovice.cz

Sportovní areál Malý Bor

Tělovýchovná jednota zde byla založena v roce 1929. Původní název jednoty byl FK Malý Bor. Ihned po založení si členové vybudovali hřiště. V letech 2004 - 2005 byl svépomocí občanů a zaměstnanců obce vybudován krásný sportovní areál ve středu obce. Nový areál byl otevřen v červnu 2005. Kromě družstva mužů zde pracuje i družstvo žáku a dorostu.

www.maly-bor.cz/tj-sokol-maly-bor-o-s/ds-1011/archiv=0

Sportovní areál Na Lipkách – Horažďovice

V blízkosti bazénu Horažďovice se nachází sportovní areál Na Lipkách, který zahrnuje fotbalové hřiště, skatepark a tenisové kurty. Hraní na tenisových dvorcích je povoleno všem zájemcům o tento sport při dodržování hracího řádu Tenisového klubu Horažďovice. Hráči, kteří nejsou členy klubu, musí za použití hřiště platit.

nalipkach.otava.info

Sportovní areál Nezamyslice

V areálu je možnost zahrát si tenis na dvou upravených tenisových kurtech, vykoupat se ve zdejším koupališti, zahrát si nohejbal či házenou na asfaltovém hřišti. Pro příznivce fotbalu je tu připraveno jedno tréninkové a jedno velké fotbalové hřiště. V přilehlé budově byla kromě kabin pro fotbalová mužstva zbudována i sauna.


Sportovní areál Vápenka – Horažďovice

Nové víceúčelového hřiště s umělým povrchem bylo v roce 2012 otevřeno v lokalitě Na Vápence v Horažďovicích. Stavba byla uskutečněna za finanční podpory Plzeňského kraje z programu „Výstavba víceúčelových hřišť s umělým povrchem a rekonstrukce povrchů tělocvičen a sportovních hal v Plzeňském kraji v roce 2011“. Na hřišti je možno hrát malou kopanou, házenou, streetball, volejbal a tenis.

Sportovní areál TJ Žihobce

Rekreační a sportovní areál v Žichovicích o rozloze 2 ha nabízí svým návštěvníkům mnoho možností pro rekreační i sportovní vyžití. Je vhodný nejen pro rodiny s dětmi, ale i pro sportovní kluby (fotbalové, tenisové, plavecké, ...) na svá soustředění. Pro rekreační sportovní vyžití je zde hřiště na malou kopanou, nohejbal a volejbal, tenisové kurty, stůl na stolní tenis, ruské kuželky, basketbalový koš. Vše s možností zapůjčení míčů, tenisových raket a jiných sportovních potřeb. Nabízíme Vám pronájem dvou tenisových kurtů s umělým povrchem a tenisové stěny pro začátečníky. Kurty je možné si předem rezervovat.V případě špatného počasí je možnost využít místní tělocvičnu, která sice není součástí areálu, ale nachází se v žihobeckém parku.

www.tj.zihobce.eu/rekreace_a_ubytovani.html

Sportovní areál Nalžovské Hory

Nové víceúčelového hřiště s umělým povrchem bylo otevřeno v roce 2007. Stavba byla uskutečněna za finanční podpory Plzeňského kraje z programu „Výstavba víceúčelových hřišť s umělým povrchem a rekonstrukce povrchů tělocvičen a sportovních hal v Plzeňském kraji v roce 2007”. Na hřišti je možno hrát tenis, volejbal, badminton, košíková, malá kopaná. V případě nepříznivého počasí je k dispozici tělocvična ve škole. Rezervace pronájmu je v kompetenci Šafránkovy základní školy a mateřské školy Nalžovské Hory.

www.zsnalzovskehory.cz/?strana=zajmove-krouzky

Na areál navazuje travnaté fotbalové hřiště. Pro obě hřiště je samozřejmostí možnost využití kabin se sociálním zázemím, jejichž výstavba proběhla v roce 2010 za finanční pomoci Ministerstva financí ČR. Rezervaci lze zajistit u správce, Tělovýchovné jednoty Sokol Nalžovské Hory, o. s.

www.nv.fotbal.cz/adresare/adresar-klubu/viewadr.asp?detail=3220291

Tenisové a fotbalové hřiště Čímice

V Čímicích je poměrně čilý sportovní ruch. Největší část sportovních aktivit se odehrává na místním tenisovém a fotbalovém hřišti. Tenisové hřiště, vhodné na hraní tenisu, nohejbalu, volejbalu nebo badmintonu, vybudovala obec v roce 2002. Tenisové hřiště lze za vhodného počasí pronajmout u správce hřiště. Během léta bývá tenisové hřiště značně vytížené. Součástí hřiště jsou i víceúčelové šatny vybudované v roce 2006.


www.cimice.eu
Zimní nabídka

Běžecké tratě

Na území Prácheňska zasahují některé běžecké tratě, které jsou primárně zaměřené na lyžařsky atraktivnější místa Šumavy a jejího podhůří. Z Kašperskohorska sem zasahuje lyžařská trasa Kašperské Hory – Nicov – Javorník – Vacov. Převážně se jedná o místa kolem hory Ždánov a místa na Pohorsku.

www.bilastopa.cz

Skiareál Nezdice

Nezdice na Šumavě se nacházejí v šumavském podhůří na úpatí kopce Ždánova (1064 m n. m.) ve výšce 590 – 750 m n. m., ve vzdálenosti 15 km jihovýchodně od Sušice a 7 km východně od Kašperských Hor. Skiareál je situován 500 m od středu obce na severním svahu ve výšce 687 – 765 m n. m. s převýšením 79 m. V areálu jsou k dispozici tři sjezdovky lehké až střední obtížnosti. Funguje zde večerní lyžování na dvou osvětlených sjezdovkách. Vlek je vybavený jednomístnými teleskopickými unašeči v délce 380 m, s kapacitou 500 osob za hodinu. Všechny sjezdovky, v celkové délce cca 1200 m, jsou strojově upravovány minimálně jednou denně rolbou. V areálu je také udržovaná odstavná plocha pro 50 osobních automobilů, která se nachází 150 m pod areálem. Parkování je bezplatné. Řidičům se doporučuje použít zimní výbavu pro vjezd do areálu. Vedle nástupní stanice vleku je bufet s vytápěnou místností pro 35 osob a venkovní sezení. O víkendech je zde možnost i lyžařské a snowboardové školy. Zkušení instruktoři dávají lekce formou skupinové výuky i individuálního přístupu v privátní výuce.

www.skinezdice.cz